BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Bağımlı kişilik bozukluğu ancak ergenlik dönemini bitirmiş, genç erişkinlik dönemine girmiş bireylerde tanı olarak konabilir.

Burada bağımlı kişilik derken madde veya alkole olan bağımlılık değil, insanlara olan bağımlılık kastedilir. Sürekli ilgilenilme gereksinimi olan bir yapısı vardır. Ama bu durum var olan bir rahatsızlığından veya engelinden dolayı değildir. Boyun eğicidir ve yapışkan davranışları olabilir. Özellikle kendisiyle ilgili basit kararları bile verirken inanılmaz zorlanır. Bir başkasının tavsiyesine ve güvenine ihtiyaç duyar. Bu bir başkası da genelde en yakın olduğu kişidir. Bazen anne-baba, bazen kardeş bazense eş veya sevgili olabilir. Kendi sorumluluğunu almaktan korkar. Sürekli destek bekler ve bu desteğin çekileceğiyle ilgili korkular yaşar. Yapamayacağına inandığı için kendi başına bir işe girişemez. Bazen becersiksiz olduğu veya muhakemesinin yeterli olmadığı gibi bir takım savunmalar yapabilir. Tabi bu savunmaların gerçek olmadığını varsaymak gerekir. Eğer gerçekten muhakemesi yerinde değilse ya da önünde gerçekten yapamayacağı işler varsa o zaman bağımlı kişilikten söz etmemiz mümkün olmaz. Bir başkasından bakım ve destek sağlamak için bazen istismar edilmeye bile razı olabilir. Kendisine bakamayacağına ilişkin korkuları olduğu için yakın ilişkisinden kopamaz. Bir şekilde ilişki biterse bile başka bir ilişki arayışına girer.

Aslında bağımlı kişilik için, yapabilecek olmasına rağmen kendi ayakları üzerinde durmaktan korkan insan diyebiliriz.

Tedavide psikoterapiden fayda sağlar. Ama birçok kişilik bozukluğunda olduğu gibi bağımlı kişilik bozukluğu da sadece kişilik bozukluğu için tedavi arayışına girmez.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir