ÇEKİNGEN KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Çekingen kişilik bozukluğu, sosyal fobiyle karışabilen bir rahatsızlıktır. Aslında bu rahatsızlıklardan birine sahip olanların  çoğunda, diğeri de mevcuttur. Sosyal fobiden farklı olarak hayatının geneline yayılmış bir durumdur.  Sosyal fobisi olan birey bunu yenmek için bir takım başarısız girişimlerde bulunurken, çekingen kişilik bozukluğu olan birey bunu yenmek yerine, pek memnun olmada da durumu kabullenmiş ve hayatını ona göre şekillendirmiştir. Çekingen kişilik bozukluğu için belirli bir yaş sınırı olmasa da ergenliği bitirmiş bireyler için konabilecek bir tanıdır.

Çekingen kişilik bozukluğu şizoid kişilik bozukluğuyla da karışabilir. Aslında aralarındaki fark çok belirgindir. Çekingen kişilik bozukluğu olan birey başkalarıyla iletişim kurmayı ister. Ancak başarısız ve yetersiz olduğunu düşündüğü için bunu başaramaz. Bu durum onu rahatsız edebilir. Eleştirilmekten korkar. Ancak şizoid kişilik bozukluğu için durum farklıdır. O, insanlarla yakın olmak istemez. Tek başına olmaktan keyif alır. Başkalarının eleştirileri, bir şizoid için problem değildir.

Çekingen kişilik bozukluğunun odak noktası, başkaları benim hakkımda ne düşünüyordur. Başkalarının bu olası düşünceleri hep eleştirel ve kötü yönde olur. Düşük benlik saygısı olduğu için yetersiz olduğuna inanabilir. Albenisi olmayan, sıkıcı biri olduğuna kendisini inandırır. Eleştirilmekten ve diğerlerinin önünde küçük düşmekten korkar. Yeni arkadaşlıklar kurmakta ciddi sıkıntı çeker. Otoriteyle arası pek iyi değildir. Terleme, titreme, ateş basması, çarpıntı gibi belirtiler hissedebilir. Bir çoğu karşı cinsle iletişim kurmakta sorun yaşar. Çoğu zaman mecbur kalmadıkça karşı cinsle hiç iletişime geçmez. Çünkü aklındaki düşünce “bana bakmaz.”, “benimle ilgilenmez.” şeklindedir. Bunlar çoğu zaman yanlış çıkarımlardır ama ilgi görememe beklentisiyle uzak duran bir insan, karşı taraftan da ilgi göremeyeceği için kendini gerçekleştiren kehanet dediğimiz durumun kurbanı olur. Girişken değildir. Yanlış yapmaktan değil, yanlışı başkaları önünde yapmaktan korkar.

Başlamasında yetiştirilme tarzının önemli olduğu düşünülmektedir. Özellikle bizim toplumumuzda sessiz, içe kapanık, konuşmayan, utangaç çocuklar için “ne kadar efendi” yakıştırması, bu rahatsızlığın pekiştirilmesine sebep olabilir.

Çekingen kişilik bozukluğu için psikoterapi oldukça fayda sağlar. Bireysel terapi ve grup terapisi etkilidir.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir