NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Günlük hayatta da kullandığımız narsist kavramı, psikolojide de benzer anlamda kullanılmaktadır. Narsistik kişilik bozukluğu için eğer gerekli şartları sağlıyorsa ancak genç erişkinlik döneminde olan bir bireye tanı konulabilir. Ergenlik dönemi ve daha öncesi için bu tanı düşünülemez.

Narsist bir birey her yönden diğer insanlardan üstün olduğunu düşünür. Görüntü, zeka , kabiliyetler, mesleki başarı gibi birçok alanda diğerlerini geçmiş olduğuna, üst düzey biri olduğuna inanır. Buna bağlı olarak da diğerlerinin ona hayran olmasını bekler. Başarılarının takdir görmesi onun için önemlidir. Başarılarını abartabilir. Herşeyin en iyisine, en güzeline layık olduğunu düşünür. Bir ortama girdiği zaman en zeki veya en güzel veya en başarılı kişi odur. Kendisinden beklentileri yüksektir. Dolayısıyla çoğu zaman hayal kırıklıkları ve incinmeler yaşar. Narsist bireyin özgüveni yüksek gibi görünür ama aslında benlik saygısı tamamen dışarıdan gelecek övgülere bağlıdır. Eleştirilere tahammül edemez. Çoğu zaman diğer insanları aşağılar nitelikte, onları kendisinden aşağı gördüğünü belli eder. Ya kendisini yüksekte gösterir ya karşısındakini aşağı çeker ya da her ikisini birden yapar. Diğerlerinin ihtiyaçları, düşünceleri, duyguları onun için pek bir anlam ifade etmez. Bu yüzden bencil olarak da adlandırılabilir. Empati yapamaz. Gerektiğinde başkalarını, kendi amaçları için kullanmaktan da çekinmez.

Narsistik kişilik bozukluğunun tedavisi zordur ama psikoterapiden yarar görebilir. Tabi burada terapistin tecrübeli olması avantaj sağlar.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir