OBSESİF-KOMPULSİF KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, aynı adı taşıyan bir başka rahatsızlıkla yani OKB (obsesif-kompulsif bozukluk) ile sık sık karıştırılır. Birçok açıdan benzeseler de aslında farklı kategorilerde bulunan rahatsızlıklardır. Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, yani OKKB bir kişilik bozukluğudur. Yani kişinin obsesyonları veya kompulsiyonları bu tanının konmasında rol oynamaz. Genç erişkinlik döneminden itibaren bu tanı konabilir. Daha önceki gelişim evreleri için kişilik bozukluğu tanısı düşünülemez.

OKKB’nin en belirgin özelliği aşırı titiz ve düzenli olmasıdır. Herşey eksiksiz ve mükemmel olmalıdır. Herşey kontrol altında olmalıdır. Özellikle iş yaşamında, belki patronu için avantajlı olabilir ama aynı statüde olduğu veya üstü olduğu mesai arkadaşları için işleri zorlaştırır. Aile hayatında da  aşırı mükemmelliyetçiliğin ve kuralcılığın birçok dezavantajıyla karşılaşır. Yapılan bir işte veya etkinlikte  detayları düşünür, o kadar çok detaya girer ki basit bir iş bile karmaşık bir soruna dönüşebilir. Karar vermede sorun yaşayabilir. Boş zaman etkinliklerine genelde pek vakit ayırmaz. Kendisini üretken olmaya adayabilir. Katı ahlaki kuralları vardır. Gelişmiş vicdani yapıları bulunur. Bir şey ya doğrudur ya da yanlış. Gereksiz harcamalara karşıdır, eli sıkıdır ve hatta kolay kolay elden birşey çıkaramaz. Sorumluluk duygusu oldukça gelişmiştir. O yüzden başladığı bir iş mutlaka bitmeli ve tam olmalıdır.

OKKB’si olanlar özellikle yoğun iş yükü altında depresyon ve OKB geliştirebilirler.

Çocukluk döneminde katı kurallarla büyütülmenin ve hiç esnemeyen ahlaki yargıları olan ebeveynlere sahip olmanın bu rahatsızlığın gelişmesinde bir etken olduğu düşünülmektedir.

Bir çok kişilik bozukluğunda olduğu gibi psikoterapiden fayda sağlar.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir