PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Paranoid kişilikten bahsedebilmek için bireyin erişkin olması şartı önemlidir. yani ergenliği bitirmiş olması gerekir.

Paranoid kişiliğin en belirgin özelliği, başkalarına güvenememesi ve onlardan şüphe etmesidir. Kuşkucu bir şekilde başkalarının davranışlarını kötü niyetli olarak yorumlar. Bu kuşkuculuk aile hayatında olduğu gibi iş hayatında da etkisini sürdürür. Yeterli bir temele dayanmaksızın başka insanların kendisini sömürdüğünü veya kullanmak istediğini, onun arkasından iş çevirdiklerine dair ciddi bir zihinsel uğraş söz konusudur. Arkadaşlarının kendisine bağlılığını sık sık sorgular. Onlar hakkında yersiz kuşkulara kapılır. Kolay kolay sırlarını anlatamaz. Açık verirse diğerlerinin onu kullanabileceğinden veya ona bir şekilde zarar verebileceğinden çekinir. Yakın arkadaşı pek olmaz. Hatta eşinin sadakatinden bile şüphe edebilir. Aldatılıyor olabileceğine dair yersiz kuşkuları vardır. Kişiler arası ilişkilerde kendisine gözdağı verildiği veya kendisine laf sokulduğu gibi yersiz düşünceleri olabilir. Şahsına, kendi kişiliğine hakaret edilmesi riskine karşı sürekli tetiktedir. Saygısızlıkları bağışlamak onun için kolay değildir. Zaman zaman kin besler.

Bu durum hayatının geneline yayılmıştır. Ara sıra ortaya çıkan paranoid düşünceler, paranoid kişiliğe sahip olduğumuz anlamına gelmez.

Paranoid kişilik bozukluğu, adından da anlaşılacağı gibi bir kişilik bozukluğudur. Paranoid şizofreniden oldukça farklıdır. Birey dış dünyanın gerçekliğinden kendisini soyutlamamıştır. Yalnızca gerçekleri, kuşkucu düşüncelerinden dolayı taraflı şekilde değerlendirir.

Bütün kişilk bozukluklarında olduğu gibi paranoid kişilik bozukluğu da psikoterapiden yararlanabilir.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir