SINIRDA KİŞİLİK BOZUKLUĞU
Sınırda kişilik bozukluğu diğer adıyla borderline, ancak genç erişkinlik döneminde tanı olarak konabilen yaygın bir kişilik bozukluğudur.

Sınırda kişilikte, çeşitli durumlarda ortaya çıkabilen bir tutarsızlık söz konusudur. Bu tutarsızlık kişilerarası ilişkilerde olabileceği gibi benlik algısında, düşüncelerinde ve duygularında da olabilir. Dürtüselliğin hakim olduğu bir tablodur. Diğer insanlarla olan ilişkilerinde onları gözünde büyütüp mükemmel konuma getirebildiği gibi yerin dibine sokup kendisinden çok aşağıda bir konuma da yerleştirebilir. Bazen duruma göre bir kişiyi farklı zamanlarda bu iki uç noktada da değerlendirebilir. Tutarsızlık diğerleri hakkındaki değerlendirmelerle sınırlı kalmaz. Aynı şekilde kedisi hakkındaki yargıları da bu şekilde değişebilir. Ya hep ya hiç şeklinde düşünmek sınırda kişilik için çok yaygın bir düşünme şeklidir. Duyguları da bu durumdan etkilenir. Çabucak düş kırıklığı yaşayıp depresif bir hale girebileceği gibi aniden öfkelenebilir de. kendisini sürekli bir boşluk duygusu içerisinde hissedebilir. Bazı uzmanlar sınırda kişilik bozukluğu olan kişilerin ara ara depresyona benzeyen çökkün dönemlerine girip çıktığıyla ilişkili klinik tecrübelerini dile getirmiştir. Dürtüsellik hakimdir. Kendisine zararı dokunabilecek bir takım davranışları yapmakta ısrarcıdır. Aşırı alkol tüketimi, madde kullanımı, güvensiz araba kullanmak, gelişigüzel birçok kişiyle cinsel ilişkiye girmek, sık partner değiştirmek vb. gibi. Kendine kıyım davranışları da olabilir. İntihar girişimleri, sınırda kişilik bozukluğunda ender rastlanan bir durum değildir. Bununla birlikte öfke kontrolünde de sorunlar yaşayabilir. Tabi bu kontrolsüzlük illaki fiziksel saldırı şeklinde olmak zorunda değil. Bazense ender olarak stresli durumlarda kuşkucu düşüncelere sahip olabilir.

Çocukluk döneminde tutarsız ebeveyn tutumlarının bu rahatsızlığa yol açtığı düşünülmektedir.

Sınırda kişilk bozukluğu bazen bipolar bozuklukla karıştırılabilir. Bu yüzden bir uzman görüşü önemlidir.

Sınırda kişilik bozukluğunun tedavisi zordur. Psikoterapiden yarar sağlayabildiği gibi şiddetli durumlarda ilaç da kullanılır.

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

Kişilik bozuklukları J.F. MASTERSON

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir