VAJİNİSMUS

Vajinismus, çoğu zaman ruhsal nedenlerden dolayı vajina çevresindeki kasların kasılmasıdır. Bu kasılma şiddetli olduğu için cinsel birleşmeyi imkansız hale getirir.

Kadında çoğu zaman uyarılmayla ilgili problem olmaz. Vajinal lubrikasyon denilen vajinanın ıslanması da gerçekleşir. Klitoral orgazm da yaşayabilir. Ancak vajina çevresindeki kasılan kaslar ilişkiye müsade etmez. Yaşanan bu durum yetersizlik düşüncelerine sebep olabileceği gibi cinsel ilişkiden kaçınmaya hatta bir süre sonra uyarılamamaya kadar gidebilir.

Hem kadının kendisi hem de eşi için problem oluşturabilen vajinismusun temel nedeninin, fiziksel acıdan korkmak ve bu acıyla cinselliği ilişkilendirmek olduğu düşünülmektedir. Sözünü ettiğimiz fiziksel acı geçmişte yaşanmış bir deneyim de olabilir, hiç yaşanmamış bir acı beklentisi de olabilir. Bazı durumlarda cinsellikle ilgili olan yanlış inançlar ve bilgiler de bu beklentiye sebep olabilmektedir. Bazense fiziksel sebeplerden kaynaklanabilir.

Kesin bir vajinismus tanısı ancak pelvik muayeneden sonra konabilir.

Tedavi nasıl olmalıdır?

Öncelikli olarak jinekolojik muayeneden geçmek gerekir. Bu durum organik bir sebepten dolayı yaşanıyorsa hekim, gerekli tedavi için hastayı bilgilendirir. Eğer organik bir sebebe bağlı değilse o zaman olayın ruhsal yönünü değerlendirmek için bir ruh sağlığı uzmanına gitmekte yarar var. Tedavi genelde iki aşamalı olur. İlk aşamada fobik kaçınmayı ortadan kaldırmak için gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar bilişsel terapi, psikodinamik terapi, EMDR, hipnoterapi veya ilaç tedavisi olabilir. İkinci aşama ise davranışçı bir yöntem olan genişletme egzersizleridir. Bu egzersizler hastaya anlatılarak evde uygulaması için ödev şeklinde verilir. Tedavide çiftle birlikte konuşulur ama gerekli görülürse bireysel olarak da görüşülebilir.

KAYNAK

Yeni cinsel terapi HELEN SİNGER KAPLAN

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir