KİŞİLİK BOZUKLUKLARI
Kişilik kavramı, bireyin kendisine özgü olan, diğerleriyle ilişki kurma biçimini yansıtan, uyum sağlayabilmesi için bir araya gelmiş özellikler bütünüdür. İnsanların kişilikleri benzer nitelikte olabilse de asla birebir aynı olmaz. Bu özellikler, kişinin zor durumlar karşısında baş etme becerilerinden, belirli olaylar karşısında nasıl tepki vereceğine kadar bir çok duruma etki eder.

Kişilik, karakter ve mizacın birleşiminden oluşur. Karakter öğrenme yoluyla gelişirken mizaç doğuştan gelen bir özelliktir.

Zaman zaman hepimiz bize uygun olmayan tutarsız bir takım davranışlarda bulunabiliriz. Bazen kuşkucu olup bazense belirli durumlarda çekingen olabiliriz. Ara sıra veya duruma bağlı olarak ortaya çıkan bu tutumlar kişilik bozukluğu diye tanımlanmaz. Hatta genel olarak içe kapanık bir insan için bile çekingen bir yapısı var demek daha doğru olur. Kişilik bozukluğu diyebilmemiz için sürekliliğe ve yoğunluğa bakmamız önemlidir. Son derece katı ve fazla değişmeyen bir nitelikte olması gerekir. Kişilik bozukluğu, kişilikte uyumu bozan belirgin bir sapmadır. Yakın ve yapıcı ilişkiler sürdürmekte sorunlar yaşatır.

DSM-5’e göre kişilik bozuklukları alt sınıflara ayrılmıştır. Bunlar;

A kümesi

1) Paranoid kişilik bozukluğu

2) Şizotipal kişilik bozukluğu

3) Şizoid kişilik bozukluğu

B kümesi

1) Antisosyal kişilik bozukluğu

2) Sınırda kişilik bozukluğu

3) Narsistik kişilik bozukluğu

4) Histriyonik kişilik bozukluğu

C kümesi

1) Çekingen kişilik bozukluğu

2) Bağımlı kişilik bozukluğu

3) Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu

KAYNAK

Ruh sağlığı ve bozuklukları M.O.ÖZTÜRK

Anormal psikolojisi KRİNG JOHNSON DAVİSON NEALE

DSM-5

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir